קטל אכזרי ומלחמה – מה ארגון צריך לעשות? - מכון מעברים
2101
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-2101,single-format-standard,bridge-core-3.2.0,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_zoom,accessibility-underline-setup,accessibility-location-right,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.6,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

קטל אכזרי ומלחמה – מה ארגון צריך לעשות?

המלצות לאור המלחמה הקשה, הקטל ההמוני ושותפות העורף במלחמה : 

קודם כל ולפני הכל, השבועיים הראשונים הם קריטיים לאופן בו אנחנו כארגון מתייחסים למצב – לתת הרגשה טובה שמותר: מותר לא לעבוד עכשיו, מותר לכאוב, מותר לשבת לבהות, מותר לבכות, מותר לצאת ולעזור למי שאפשר, מותר לבקר משפחות ולהכין מיטות לאורחים מהדרום ומהצפון , מותר לבוא לעבודה כי כבר לא יכולים לשבת בבית, מותר לא לבוא לעבודה כי לא מסוגלים לצאת מהבית , מותר. תחושת החירות להיות בעסקי המלחמה היא חשובה לאין שעור.

ועכשיו להמלצות יותר מפורטות:

 • נוהל חירום – אם אין להגדיר אותו ואם יש להפעיל אותו. לבחון איך אנחנו מתארגנים על מצבת כוח אדם – מה המצב של כל אחד מהעובדים מבחינת מילואים, משפחה, יכולת להגיע לעבודה, מצב כללי וכו'. בהתאם קבלת החלטות על העבודה – מציעה פחות לקבל החלטות כוללניות כמו – כולם לעבוד מהבית, אלא לפי היכולת של מקום העבודה מבחינת מיגון להחליט על כמה מגיעים וכמה עובדים מהבית וגם כמה זמן מצופה לעבוד – אין לצפות שיעבדו בהכרח יום מלא
 • ביטחון בעבודה בארגון – לוודא שמלבד הגנה של מרחב מוגן ותרגול תנועה למרחב המוגן גם יש בהירות להיבט ההתקפי – מה קורה אם חודר מחבל? איך ניתן למנוע חדירת מחבלים? להבטיח ביטחון מלא – מלבד נוהל חירום גם נוהל ביטחון.
 • זה לא זמן להלחיץ על עבודה, שעות עבודה, כמות תפוקה וכיו"ב. רק דברים דחופים באמת, שהם בסדרי עדיפויות גבוהים יכנסו לעבודה, השאר יחכו קצת – במצבים כאלה תגלו שכן יש דברים רבים שיכולים לחכות. עד כמה שאפשר לתת לכל אחד לעשות את הכי טוב שהוא יכול במסגרת יכולותיו והשפעת האירועים על חייו האישיים: מי שיכול להתנדב שיתנדב , מי שרוצה לעבוד כל היום כמקור הרגעה שיעבוד, מי שרק רוצה להיות עם הילדים בבית ולא לזוז בימים אלו שיישאר, מי שהולך לנחם , לסייע, לתמוך, לדאוג, לאפשר ואפילו לעודד – שוב עד כמה שניתן אבל כארגון ללכת לקראת העובדים, לתת תחושה מלאה שאפשר.
 • נוכחות משותפת אינטנסיבית ערבים ויהודים במקום העבודה – מומלץ להעביר מסרים חשובים וברורים:
  • כולנו אזרחי מדינת ישראל, ולכן נפעל לפי כללים ברורים של ביטחון וגבולות התנהגות ושיח. מסרים כמו: "לזכור כי אצלנו בארגון יש כבוד הדדי אחד לשני, הטירוף בחוץ ולא ניתן לו להיכנס בינינו, אצלנו בארגון מתנהגים כך וכך… וכל חריגה הכי קטנה לקחת לבירור ולתגובה מידית". ( במידה ועובדים שאינם אזרחים אזי להתאים את המסר בהתאם  – כולנו חיים פה יחד והחיים של כולנו חשובים לנו, ולכן נפעל לביטחון של כולנו)
  • לשמור על הכללים וגבולות ההתנהגות. לגיטימי שיחששו לבוא, לפעול להבטיח מקום עבודה כמרחב בטוח ללא מחבלים מבחוץ או מבפנים , יהודי או ערבי. בנוסף, לשוחח על הפחדים והקשיים עם גורמים מקצועיים.
  • לכולנו חשוב הביטחון שלנו. וכולנו שומרים אחד על השני במקום העבודה. כולנו נגד רצח בדם קר, כולנו נגד טרור וכולנו כואבים פגיעה באזרחים חפים מפשע יהודים, ערבים וכל אדם.
 • בין יהודים ליהודים סביב המתח הפוליטי – מסר ברור ואחראי: זה לא זמן להאשמות ולהכפשות, למרות כל הכעסים והזעם ,זה זמן לפחות דיבורים ויותר מעשים. זה זמן להסתכל קדימה שכל אחד יעשה את מיטב יכולתו וכישוריו לבצע את התפקיד שלו בבית, בעבודה ובכל התנדבות שהוא פעיל בה ולשמור על המורל, התקווה והשותפות האנושית ליצירת מציאות בטוחה.  לא לגיטימי ויכוח פוליטי במקום העבודה כרגע. רק שותפות גורל סביב הקושי, הצער והתגייסות לעשייה מבורכת.
 • סכסוכים פנימיים במקום העבודה– כולם נכנסים כרגע למגירה. בוודאי שנחזור אליהם אחר כך. כרגע זה עת להתעלות ולסמן מטרה אחת ברורה – תפקוד תקין ובריא לעת מלחמה. לכן ניתן ואף מומלץ לדרוש מהעובדים והמנהלים ראשית להתעלות על כל הכעסים, הפערים , הסכסוכים ואי ההסכמות ולפעול בשיתוף פעולה יחד ללא סייג. זה עת של הישרדות והבחנה חדה בין עיקר לטפל – העיקר הוא תפקוד משותף על הדברים הדחופים והבוערים בארגון ובמדינה.
 • מוזמנים להיות יותר רכים בהתנהלות ביניכם במקום העבודה – כולנו זקוקים למרחב נפשי לעיכול הקטל האכזרי והנורא לכן זה לא עת לכעוס או להביע אכזבה מהשוטף, לא לכתוב בווטסאפ משהו המרמז על אכזבה מהתנהגות כזו או אחרת כלפי משימה. עת להפגין מחד גבולות ברורים מה מותר ואסור ומה מוקד העשייה שלנו בתקופת מלחמה ומאידך רכות הכלה הקשבה ומוכנים לבלוע צפרדעים של יומיום שלא רלוונטיים כרגע.
 • לבקש להימנע מלראות סרטונים וכיו"ב במהלך יום עבודה/ משמרת, אלא רק בהפסקות. לא חייבים להיות מעודכנים 24/7 למרות שמרגיש שכך צריך. על מנת לאפשר זאת מציעה לייצר מרחב שמעדכן באופן קבוע דיווחים בלבד, כפי שיש באפליקציה של כאן11 עושה או פיקוד העורף (מצמצם את פרצי הזעם והתסכול הרבים שהאסון מעורר ומייצר מרחב בטוח באווירה יחסית נורמלית לעבודה).
 • אנשים שמפאת מצב משפחתי רגיש בעקבות האסון מומלץ להציע להם לא לבוא לעבודה רק אם זה מרגיע אותם אישית. המחווה שאתם הולכים לקראת העובדים היא חשובה ומתאימה לאירוע. אל תחכו שיבקשו מכם תקדימו ותציעו לכולם מחוות של רצון טוב וויתורים כמעסיק המתחשב במצב וגם מחפש דרכים לסייע למצב. בררו באופן אישי ומכבד מה רמת המעורבות של מקום העבודה שמתאימה לכל אחד ואחת ותנו בשפע.
 • להתקרב לאנשים, להתחבר לאישי – לא הכל בזום, לצאת מהמשרד, לצאת מהבית, להפגין אומץ ומאמץ, מוכנות להשקיע באנשים, לנסוע, להיפגש, לראות בעיניים, לבקר, לשאול, להתעניין, לבכות יחד, להרים מורל יחד, לתת חיבוק לא רק לאלו שנפגעו ישירות מהטרור גם לכל השאר. ואם זה מלאכותי בשבילכם אל תעשו את זה. זה רק יכעיס וירחיק. חפשו את הרטט בלב שאומר לכם להתקרב, שמזמין אתכם להיות קרוב בטלפון האישי, בשיחה האישית.
 • הארגון כארגון כדאי שיבחן במה הוא יכול לסייע למאמץ המלחמתי באופן כזה המאפשר לכל מי שרוצה לתרום למאמץ ולהרגיש שהארגון אינו שקוע רק בפעילותו, אלא בוחר לקחת חלק פעיל ורלוונטי במציאות המטורפת של כולנו.
 • שיח מעורר תקווה – בתקופה כזו שיח מנהיגותי, עוצמתי מעורר תקווה ואכפתי מקדם מאד. מסרים ברורים מה אתם מצפים מהעובדים לעשות ולא לעשות במרחב העבודה ובבית. דוגמא אישית, מוכנות לשלם מחיר ארגוני והקצאת משאבים למען משפחות, קיבוצים, ישובים, חיילים/ות וכוחות הביטחון מחזק ומרים את הרוח הכללית ואת האנרגיות לעשייה למרות תחושת הערעור הכללית.
 • מרחב תמיכה רגשית – יצירת פלטפורמה ברורה לסיוע רגשי בזמן העבודה לעובדים/ות.
 • הפחתת התכתבויות בווטסאפ – יצירת פלטפורמות לשיח פרונטלי -טלפוני, זום, טימס או פנים אל פנים ולהוריד את ההתכתבויות בווטסאפ -זה גם מסוכן וגם מעורר יותר רעש ותסכול מאשר תפקוד. מטרתנו להיות בתפקוד בריא, בטוח ותקין.
  לארגוני שירותי בריאות, ביטחון רווחה וחינוך – אתם כרגיל במצבים כאלו נדרשים ליותר ומעמיסים יותר. שימו לב גם אצלכם שלא תגיעו לשחיקה מהירה. כולכם רק עתה סיימתם עומס של קורונה אז אנא וודאו שהעובדים אוכלים, ישנים, מצליחים להתפנות קצת לילדים ויש מעקב מסודר גם על מצבת העובדים ומצבם בסיטואציה. חזקו ואמצו מלאכתכם קודש ובימים אלו אף מתעצמת.
  כל האמור לעיל רלוונטי לכל הארגונים ומומלץ לקיים פגישה מסודרת על כל אחד מהנושאים.

עלינו להוביל את המערכה נכון גם בתוך הארגונים שלנו!

ואם מי מהמנהלים/ות צריכים ייעוץ בתחום מעבר לכתוב לעיל מוזמנים/ות  ללא תשלום כמובן ליצור קשר איתי ואשמח לסייע בכל מה שצריך.

השתתפותנו העמוקה בצער הנופלים ובתקווה לחזרה מהירה של הנעדרים והשבויים הביתה בשלום, בריאות מלאה לפצועים ולכל הלוחמים והלוחמות בצה"ל ושירותי הביטחון גאים בכם ושיבוא הניצחון במהרה, תשובו הביתה בשלום וישובו ימים טובים עלינו ועל כל עם ישראל, מדינת ישראל וכלל אזרחיה.

אין תגובות

הוספת תגובה