נייר עמדה - התנדבות עסקים בגובה העיניים - מכון מעברים
823
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-823,single-format-standard,bridge-core-3.1.5,unknown,wp-accessibility-helper,accessibility-contrast_mode_on,wah_fstype_zoom,accessibility-underline-setup,accessibility-location-right,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.3.1,qode-theme-bridge,qode_advanced_footer_responsive_1000,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
התנדבות עסקים בגובה העיניים

נייר עמדה – התנדבות עסקים בגובה העיניים

פורום מנהלי ההתנדבות קורא לעסקים המעוניינים להשקיע בעמותות דרך התנדבות, לעשות זאת מתוך תפיסה עמוקה של ערך ההתנדבות, לפעול בגובה העיניים ובשותפות מלאה עם העמותות.

בשנים האחרונות גדל מספר העסקים המשלבים בפועלם עשייה חברתית כחלק בלתי נפרד מהפעילות העסקית והאסטרטגית שלהם. התרומה החברתית גם באה לידי ביטוי בהתנדבות העובדים בעמותות שונות במסגרת פעילויות שונות.

מסגרות ההתנדבות של העמותה לא תמיד מתאימות לעסקים, ולפיכך נדרשת העמותה להתאים את הפעילות שלה כך שתתאפשר התנדבות עובדים. חברות עסקיות פעמים רבות מתקשות להתחייב על התנדבות עובדים עמוקה וארוכת טווח, ומעלות צורך גדול יותר להתנדבויות קצרות ופשוטות יחסית. לעיתים מותנית תרומה כספית של העסק לעמותה בהתנדבות העובדים במסגרתה.   

כתוצאה מכך, נוצרים יחסים לא שוויוניים בין העמותה לעסק. העמותה נדרשת להתגמש לאור צרכיו של העסק, ונוצר עיוות בו התרומה לקהילה הופכת לסיוע לעסק להראות תורם חברתית ולא ההיפך, כאשר המוטבים/ הקהילה הנזקקת הופכים לעיתים קרובות לאמצעי ולא למטרה.

התנדבות עסקים היא תופעה חיובית אשר מעלה מודעות לצרכים חברתיים ובכוחה לסייע בראיה משותפת של העולם העסקי והעולם החברתי את הקהילה כאחת שכולנו שותפים לה. ההתנדבות הינה ביטוי של האחריות של כל גוף וכל אדם לנעשה בחברה שלו.

אך זו צריכה להיות מבוססת על שותפות. שותפות אמיתית. שותפות בגובה העיניים.

שותפות מתוך הדדיות מלאה! תרומה לקהילה אינה פטרונות על החלש, או הזדמנות להראות תורם, או חוויה של הרגשה טובה עם העשייה או גיבוש לעובדים או לעסק. תרומה לקהילה היא פעולה אקטיבית שמסייעת ומאפשרת לנו להיות חברה אחת, חברה טובה אשר מטיבה האחד עם השני.

 

איך עושים שותפות נכונה בגובה העיניים?

  1. המגזר העסקי מגיע לשותפות לא ממקום של החזק/ הפטרון אלא ממקום של למידה. לבוא ללמוד ולהבין את המגזר השלישי והארגונים החברתיים. רק כך הנתינה יכולה להיות הדדית – התפיסה היא שהעסק והעמותה יחד תורמים למוטבים. הבנה כי הארגון החברתי מומחה בתחומו וניתן להסתייע בו רבות. להבין את צרכיו, לכבד את גבולות הגזרה שהציב ולהחליט יחד עמו על התרומה הנכונה ביותר המתאימה לשני הצדדים.
  2. המגזר החברתי/ ארגוני מגזר שלישי מגדירים גבולות גזרה וקווים אדומים – מה הצרכים שלהם בתחום ההתנדבות?, איזו מסגרת התנדבות הם מעוניינים להפעיל?, אילו התנדבויות לא תואמות לצרכים של הארגון ואין עניין בהפעלתם?. המגזר החברתי אינו בא ממקום של החלש הנזקק אלא השותף הישיר המקצועי ומומחה בתחום החברתי למול קהל המוטבים הספציפיצריך להיות ברור לארגון החברתי כיצד באה לידי ביטוי ההדדיות בקשר.
  3. לבוא ממקום נקי של התנדבות כערך – העסקים מצידם צריכים להיכנס לתחום מתוך תפיסה של ערך התנדבות. לפיכך , ראוי להפריד בין התנדבות העובדים בעמותה לבין התרומה הכספית של העסק. תפיסה של התנדבות כערך וחינוך להתנדבות מבוססת על הפרדה בין נתינה בכסף לנתינה בהתנדבות, בוודאי שלא בהתניה האחד בשני שהרי בכך אנחנו מאיימים על העמותה ויש ספק על הכוונות הנקיות בתהליך.
  4. לבסוף, אנשי אחריות תאגידית ומנהלי התנדבות – שמים בשותפות את חשיבות התוכן והעשייה עצמה למוטבים במרכז הכובד. ההתנדבות והמתנדבים חשובים אבל התוצאה והערך של הפעולה שלהם לחברה היא המטרה והתכלית ואליה יש לחתור באופן משותף כדי להבטיח שהעשייה אינה למראית עין או כלאחר יד אלא בהכרח בעלת ערך להטיב עם החברה.

 

פורום מנהלי התנדבות קורא לעסקים ולארגוני מגזר שלישי לשתף פעולה ולעבוד באופן שיכבד את שני הצדדים וישים את ההתנדבות כערך מהותי ולצידה את המשמעות והתוכן של העשייה בפועל עם המוטבים. רק על ידי שיתוף פעולה אמיתי, הדדיות ועבודה בגובה העיניים, ניתן יהיה לקדם תהליכים משמעותיים וארוכי טווח במסגרת התנדבות עסקים.

 

אודות פורום מנהלי התנדבות

ג'וינט התנדבות מוביל את פורום מנהלי ההתנדבות במטרה למקצע את תחום ניהול ההתנדבות בישראל. הפורום מתקיים זה 6 שנים ושותפים לו מנהל חברה ונוער במשרד החינוך, משרד הרווחה והשירותים החברתיים והאגודה להתנדבות. השנה מתקיימים שני פורומים במקביל – פורום מנהלי התנדבות ופורום ההמשגה של מנהלי ההתנדבות. מסמך זה נכתב ע"י פורום ההמשגה.

אין תגובות

הוספת תגובה